Krjk, hogy a nevezssel egyidben a nevezsi djat utalni sziveskedjenek. A verseny napjig meg nem rkezett nevezsi djak miatt, a nevezseket nem ll mdunkban elfogadni. Sorsols napjra vacsora ignyelhet.
AD vizsga - Kitartsprba
Az ADRK vizsgarendje (1996.01.01) alapjn
A) ltalnos rendelkezsek
1. Cl: A kitartsprbnak arra kell bizonytkul szolglnia, hogy a kutya kpes bizonyos fok megterhelst killni anlkl, hogy rajta a fradtsg klnsebb jelei jelentkeznnek. A kutya testalkatbl addan a kvnt megterhels csak futssal rhet el, amirl tudjuk, hogy a bels szervek fokozott ignybevtelt jelenti, klnsen a szv, a td s a mozgsszervek tekintetben, mikzben ms tulajdonsgok, gymint vrmrsklet s kemnysg is felsznre kerlnek. A feladat knnyszerrel val teljestst az egszsg s az ltaluk kvnt tulajdonsgok megltnek bizonytkul kell tekintennk.
A vizsga vezetjnek gy kell kijellnie a tallkozhelyet (induls helyt), hogy lehetleg minden rsztvevnek ugyanolyan tvolsgot kelljen megtennie. Ezltal el kell kerlni, hogy a tvolabbrl jv kutyk plusz megerltetsnek legyenek kitve. A felvezetknek lehetsget kell adniuk a kutyiknak, hogy a tallkozhelyhez vezet ton elvgezzk a dolgukat. Szigoran tilos a vizsga alatt alkohol fogyasztsval egybekttt uzsonnasznetet tartani.
A kitartsprbn val rszvtel nkntes. Ha egy kitartsprba alatt akr egy felvezet, akr az egyik kutya megsrl azrt sem klubot sem a rendezt nem terheli felelssg.
Nevezsi felttelek: Az als korhatr 16 hnap, a fels 6 v. Egy brnl egy alkalommal legfeljebb 20 kutya
vizsgzhat, tbb kutya esetn egy msodik brt is be kell vonni. A kutyknak egszsgesnek s jl edzettnek kell lennik. Beteg, nem elg ers kutyk, tzel, vemhes vagy szoptat szukk rszvtele nem engedlyezhet. A vizsga elkezdsekor a rsztvevknek szlts utn alapllsban jelentkeznik kell a hivatalos brnl sajt maguk s a kutya megnevezsvel. A trzsknyvi lapot ill. nyilvntartsi lapot be kell mutatni. A brnak s a rendez szervezet vezetjnek meg kell gyzdnie arrl, hogy a kutya j llapotban van. A fradt vagy kedvetlen benyomst kelt kutykat ki kell zrni a vizsgbl. A felvezetnek a vizsga alatt sportszeren kell viselkednie. A rendezsnek rossz szndkkal val megsrtse a vizsgbl trtn kizrshoz vezethet. A dnts minden esetben a brt illeti, nem tmadhat meg.
Az rtkels: Pontokat vagy rdemjegyeket nem adnak, csak "Megfelelt" vagy "Nem felelt meg" minstst.
Ha "Megfelelt", akkor odatlik az AD megjellst.
5. Terep: A vizsgt lehetleg klnbz minsg utakon kell tartani. Szba jhet: aszfalt, kikvezett vagy fldt.
B) A kitartsprba kivitelezse
20 km-es szakaszt kell teljesteni 12-15 km/h sebessggel.
1. Futs: A kutynak przon, norml getsben kell futnia a felvezet jobb oldaln a kerkpr mellett. El kell kerlni a tl gyors futst. A przt megfelelen hosszra kell hagyni, hogy a kutynak lehetsge legyen a mindenkori temphoz igazodni. A prz enyhe feszlse nem hiba (ha a kutya elretr) azonban a kutya lland lemaradsa az.
8 km megttele utn 15 perc sznetet kell tartani. Ez id alatt a brnak meg kell figyelnie a kutykat tekintettel a fradtsg esetleges jeleire. A tlsgosan fradt kutykat a vizsga tovbbi rszbl ki kell zrni. A sznet utn tovbbi 7 km-t kell megtenni, majd 20 perc sznetet kell tartani. E sznet alatt a kutynak lehetsget kell adni a szabad mozgsra. A tovbbi futs eltt a brnak meg kell vizsglnia a kutykat a fradtsg jeleire val tekintettel, illetve a lbaikat, hogy nem sebes-e. Ersen kifradt kutykat, melyeknek a lba sebes ki kell zrni a vizsga tovbbi rszbl. A futs befejezst kveten 15 perc sznetet kell tartani. A sznet alatt a kutynak lehetsget kell adni a szabad mozgsra. A brnak ezt kveten meg kell llaptania, hogy a kutya mutatja-e jelt fradtsgnak ill. sebesek-e a lbai. A br s a vizsga vezetje lehetleg kerkpron ksrje vagy gpkocsival kvesse a kutykat. A kutykra vonatkoz megllaptsokat fel kell jegyezni. Kvnatos, hogy gpjrmvel ksrjk a vizsgzkat, hogy azokat a kutykat, amelyek lthatan nem brjk a megerltetst, a gpjrmvel lehessen tovbb szlltani. Nem felel meg a vizsgn a kutya, ha nem rendelkezik kell vrmrsklettel s kemnysggel, klnsen elfrad s a 12 km/h sebessget nem tudja tartani.
2. Fegyelmez rsz: A futs befejeztvel a br utastsra a felvezetknek a lbnl lv kutyikkal kell elhelyezkednik. Minden rsztvevnek felszltsra be kell mutatnia szabadon kvetsi gyakorlatot (IPO I. csoport nlkl). A gyakorlatokat laza przzal is be lehet mutatni.
Figyelem!
2. Nevezs: A kitartsprbt csoportok rendezik a ht brmely napjn. A vizsga idpontjt a fajtaklub minimum 1 hnappal korbban nyilvnossgra hozza, megnevezve a vizsga vezetjt s a brt. Az AD-t akr teljestmnybr, akr tenyszbr brlhatja. A nyri hnapok alatt (jnius 15. - szeptember 30.) a kitartsprba csak a kora dleltti vagy a ksdlutni rkban rendezhet. A kls hmrsklet lehetleg ne legyen 22 C fltt. A nevezsnl le kell adni: a kutya trzsknyvi nevt, trzsknyvi vagy nyilvntartsi szmt, esetleges munka eredmnyeit, ivart, szletsi idpontjt, a tenyszt s a tulajdonos nevt s cmt.
Rottweiler tenysszemle
Kiss Laci
2010.03.16. 15:06
Magyar Rottweiler Klub (MRK) Tenyszszemle Szablyzata
Rszvteli felttelek:
Minden rottweilertulajdonos rszt vehet kutyjval a tenysztsi hatrozatnak megfelelen :
- ha a kutya a vizsga napjn legalbb 18 hnapos kort betlttte,
- rendelkezik a klub hivatalos cspizletei igazolsval.[A vizsglat idpontjban a kutynak legalbb 15 hnaposnak kell lennie. Tenysztsre alkalmas cspizletek: mentes (HD-), tmeneti (HD+/-), enyhe (HD+)]
- leolvashat egyedi azonostval ( chip) van elltva.
- nevezst a klubhoz a rendezvny hatrideje eltt elkldte.
TSz. lebonyoltsa
A br sszehvja a kutyk felvezetit a vizsga megkezdse eltt s elmagyarzza a TSz. jelentsgt a tenyszbzis kialaktsnak fontossgt, mely segtsgvel lehetsges a rottweiler fajta fenntartsa s fejldse, munkra val alkalmassgnak szilrdtsa.
Elmagyarzza a feladatok rtelmt s cljt, ami az idegi s termszeti adottsgok fellvizsglathoz szksgesek. Ekzben mris figyelemmel ksrheti, s kzelbe frkzhet az adott kutya idegi tulajdonsgainak. Beszlgetsek a tulajdonosokkal a tartsrl, felnevelsrl s a krnyezeti hatsokrl csak teljess teszik a kpet.
1.Egyedi azonost ellenrzse (tetovls, chip).
2. Kllembrlat
A kutynak trnie kell a br kvetkez vizsglatait, amit egy erre kijellt padozaton vgez.
- testsly mrse
- testhossz mrse
- marmagassg mrse
- mellkasmlysg mrse
- mellbsg mrse
- szemszn mrse
- koponya/orrhossz mrse (fejsablonnal)
A kutya a tovbbi gyakorlatban nem vehet rszt, ha:
- gyva, vagy agresszv magatartst tanstva akadlyozva a mretfelvtelt
A kutya tovbbi kllemvizsglata a standard elrsainak megfelelen zajlik, hasonlan mint egy killtson.
3. Zajrzkenysg s kzmbssg vizsglata
Nyugodt krnyezetben, majd a kutya viselkedse csoportban. A kutya a kiindulsi pontrl norml lpsben elindul, menet kzben kb. 10 mter tvolsgbl kt lvst hall. A lvsek kztt kb. 5 mp-nek kell eltelnie, legalbb 15 m-re kell lenni a kutytl s min. 6 mm-es riasztpisztollyal. Ha a kutya az els lvsnl problms reakcit mutat, akkora br tovbbi rendelkezsre kell bocstani, le kell ltetni, a felvezet eltvolodik a kutytl, s ismtelt lvseket kell leadni. Ha a kutya tovbbra is rzkenyen reagl a lvsekre, a helyt elhagyja, gy a tovbbi vizsgafeladatokbl ki kell zrni. Ezutn a felvezet kutyjval keresztlhalad a csoporton, ahol a kutynak nyugodtnak s kiegyenslyozottnak kell mutatkoznia. A csoport kzepn a felvezet megll, majd a csoport sszezr a kutya s felvezetje krl. A kutya a felvezet lba mellett l, laza przon tartva. ppen ez a viselkedsi forma utal nagymrtkben a kutya magabiztossgra, valamint a felvezetjhez val bizalmra.
A kutya a tovbbi gyakorlatban nem vehet rszt, ha
- gyva, vagy agresszv magatartst tanst.
Tovbbi wesen vizsglatok a TSz lebonyoltshoz.
A mrlegels s a mrs utn, amikor a tulajdonsg helyzete mr valamelyest nyilvnvalbb vlik, kvetkezik az jabb tulajdonsgvizsga a vdmunka formjban. Klns hangslyt kell fektetni a tenysztsben a termszetesen rklt adottsgok, valamint az sztns vdkszsg megllaptsra.
A TSz. rendezknek egy prbakutyval kell bemutatni a tenyszszemle sszes gyakorlatt. Az alkalmazott segdnek s szigoran a tenysz- vagy teljestmnybrt utastsai alapjn kell dolgoznia. A hivatalos bri tlet vgrvnyes, fellebbezs nem lehetsges. A kutya tulajdonosa felels a kutyja ltal okozott krokt.
Az rz-vd gyakorlatok rszletes lersa
A segd teljes vdruhzatban, vdkarral (nem lehet klyk vagy nvendk kar), puha anyaggal thzott bottal a fellltott bvhelyen (palnkban) van a kutya ltszgn kvl. A felvezet a kijellt kiindulsi pontra megy kutyjval, ami a bvhelytl kb. 15 m-re van. A br jelre lbhoz veznysz elhangzsa utn lpsben a palnk fel elindul. A kutynak laza przon a felvezet mellett kell haladnia, flton a przt le kell akasztani a kutyrl, de a kutyt a nyakrvnl fogva tovbb lehet vezetni. A palnktl nhny lpsnyire, a br jelre a segd kiablva rtmad a vezetre, aki ekkor a kutya nyakrvt el kell engedje. A kutynak azonnal magabiztosan s energikusan, a tmadst ers s mly fogssal el kell hrtani. Amikor a kutya megfogta a vdkart a segdtl kt bottst kap. Az engedlyezett tfellet combok, test oldala, mar tjka. Az elhrts erstsre a kutya biztatsa engedlyezett. A br utastsra a segd besznteti a tmadst, s nyugodtan llva marad. Ekkor a felvezet a br engedlyre a kutya mell lp, a kutynak nllan, illetve "ereszd" hangjelre el kell eresztenie a segdet, a parancsokat csak a br utastsra lehet kiadni. Ereszts utn a felvezet a kutya nyakrvt megfogva r vget a gyakorlat.
A kutya a tovbbi gyakorlatban nem vehet rszt, ha:
- a kutya a kitmadsnl flnk,
- gyva magatartst tanst,
- a segdet nem fogja meg,
- a kutya a bottsek ell kitr,
- a tovbbi kzdelmektl meghtrl,
- a kutya hromszori rvid parancsra sem ereszti el a segdet,
Amikor a felvezet a kutyt a nyakrvnl fogva megfogta - az elz gyakorlat folytatsaknt - a segd a br utastsra fenyeget mozdulatokat tve a megadott irnyba elfut. Amikor a segd kb. 10 mterre eltvolodott, a br jelre a felvezet a kutyt a segd utn kldi, mg maga llva marad. A kutyt ennl a gyakorlatnl is lehet bztatni. A kutynak a meneklst gyors ers s energikus fogssal hatkonyan meg kell akadlyoznia. A fogs utn a segd a kzdelmet 6-8 mteren keresztl folytatja. A fogs pillanatban a felvezet lnk temben (de nem futva) elindul a kutyjhoz.
A br jelre a segd megll. A felvezet a kutyhoz lp, megfogja a nyakrvt s a segd kibjik a vdkarbl. Az ereszts itt is alkalmazhat.
A kutya a tenyszszemln nem felel meg, ha:
- a kutya kzmbs s nem fogja el a menekl segdet,
- a kutya fogs utn leesik a karrl, s a fogst nem ismtli meg.
07.00-17.00: Hivatalos csapattrning a stadionban 09.00: A kutyk llatorvosi vizsglata a trning utn
2012. szeptember 19, szerda
07.00-12.00: Hivatalos csapattrning a stadionban, ill. llatorvosi vizsglat 10.00: A verseny hivatalos segdeinek kivlasztsa 14.00: A verseny brinak rtekezlete 15.00: Prbakutyk bemutatja a stadionban 16.00: Csapatvezetõi megbeszls 18.00: nneplyes megnyit a stadionban 19.30: Sorsols
2012. szeptember 20, cstrtk
06.00: Verseny a stadionban, ill. nyomkvets a nyomterleten
2012. szeptember 21, pntek
06.00: Verseny a stadionban, ill. nyomkvets a nyomterleten
2012. szeptember 22, szombat
06.00: Verseny a stadionban, ill. nyomkvets a nyomterleten 09.00: Orszgos Agility Verseny, ltvnyos kutyabemutatk
Klikk! - Ahogy a kutyk szeretnek tanulni (kezdknek)
rta: Vmosi-Nagy Nra
A kutya tantsa a legjobb kzs programok egyike, ha a megfelel mdszert vlasztjuk hozz. A klikkerkpzssel kutynk szvesen tanul majd, hiszen motivcira, jutalmazsra pl s nem hasznl knyszert, vagy erszakot. A kzs feladatmegolds mlyti a kutya-gazda kapcsolatot s rnyaltabb teszi a kommunikcit kutynkkal. Fantasztikus kaland!
A knyv nagyon gyakorlatias, igyekszik az sszes vrhat esemnyre felkszteni a gazdt, ami a tants sorn elfordulhat, ezzel elrhetv tenni az otthoni, nll munkt. Az alapvet feladatokon kvl nhny mks trkk kivitelezst is megismerhetjk.
Kisllat-biztosts
Ngylb csaldtagjaink egyarnt jelentik szmunkra a szeretetet, hsget, trsasgot s vdelmet.
Az n hzi kedvence azonban ugyangy elkaphat betegsgeket, s trtnhetnek vele balesetek, mint nnel. Legyen sz fertzsekrl, balesetekrl vagy szervi megbetegedsekrl, az llatorvos segtsgt bizonyra n is idrl idre ignybe veszi, s ekkor a legutols dolog, amivel foglalkozni szeretne, a pnz. Kisllat-biztosts csomagjainkkal azonban megfelelen gondoskodhat hzi kedvencrl a kritikus helyzetekben.
Mieltt megktn a szerzdst, felttlenl tjkozdjon a biztostsi szablyzatban foglalt ktelezettsgeirl, s a kizrsokrl!