7 j tancs, hogy elkerld, hogy egy kbor kutya megharapjon tged!
Gondolkodtl mr azon, hogy mi a helyes magatarts, ha egy gazdtlan kutyval tallkozol, aki gyansan mreget tged az t szlrl? Mi sszeszedtk neked a leghasznosabb tancsokat!
Bizonyra veled is megtrtnt mr stls kzben, hogy vratlanul megjelent egy idegen kutya az t szln, mely hirtelen elkezdet ugatni rd, s agresszvan morogni.
sszegyjtttnk nhny hasznos tancsot, mely segtsgedre lehet ilyen esetekben, hogy elkerld a veszlyt. Lgy elvigyzatos a kutykkal szemben. A legtbb kutyatmads a kutyk nem megfelel elzrsa, illetve a kutyk idomtsnak hinya miatt trtnik. Sajnos a vilgon mindig lesznek rossz gazdk, ezrt jobb elvigyzatosnak lenni.
1. Maradj nyugodt. Van abban valami igazsg, hogy a kutyk megrzik a flelmet. Ha bepnikolsz, az kivlthatja a kutyban azt, hogy mg magabiztosabb lesz.
2.Lgy ura a helyzetnek.Emlkezz, hogy a legtbb kutya ember ltal nevelt. Az utasts, hogy "Nem!", "llj!","Fekdj!", vagy "Menj haza!" pillanatra meglepheti, mely idt adhat neked.
3. Ne mosolyogj a kutyra. Valsznleg bartsgosnak prblsz tnni, de egy agresszv kutya ezt tmadsra felhvsnak veheti, a fogak vicsortsa miatt.
4.Vgy fel olyan pozcit, ami nem fenyeget. Ne llj szembe a kutyval, s ne nzz a szembe, tartsd a ltkrdben, de kerld a szemkontaktust.
5. Figyelj az int jelekre. A legtbb kutya nem agresszv, hanem inkbb kvncsi vagy vdi a terlett. Nagyon fontos megklnbztetni, hogy egy kutya csak jtszani akar vagy valban agresszv. Ha a kutya a fejt magasan vagy alacsonyan tartva kzelt feld, valsznleg nem fog tmadni. Ellenben, ha egy kutya egyenesen s magabiztosan tartja a fejt, valsznbb hogy tmad szndkkal rkezik. Ha testtartsa is egyenes, s egyenletes tempban kzelt, szintn nem jelent jt.
6.Ne fuss! Az elszalads felkeltheti a kutya si ldzsi sztnt, akkor is, ha az eredeti szndka csak jtkos volt. Illetve, ha gyalogosan vagy elkpzelhetetlen, hogy gyorsabb legyl nla. Mg biciklivel is neki van tbb eslye.
7. Maradj egyhelyben. A kutyk figyelmt rvid idre tudja egy dolog lektni. Gyakran rvid ugats utn a kutya tall jabb rdekes dolgot, s egyszeren elstl. Kezeidet tarts sszefogva a tested eltt, elkerlve, hogy megharaphassa ket. A kutya gyakran kzel jn, megszaglszik, anlkl, hogy megharapna.
Ha kutya mr nem figyel rd, lassan htrlj, s hagy el a terepet.
Tovbbi tletek:
- rdemes ezeket a tancsokat megtantani a gyerekeknek, hogy veszly esetn tmaszkodhassanak valamire.
- Ezek a tancsok egy kutya tmadsa esetn alkalmazhatk, tbb kutya esetn nem.
- Ha biciklivel vagy, hasznld a biciklit arra, hogy megvdjen, s tartsd minden esetben a kutya s tekzted.
- Ha rd kszl ugrani, lengess meg egy ruhadarabot tvol a fejedtl, valsznleg azt fogja kvetni.
Figyelmeztetsek:
Ha a kutya megtmad: ne sd a fejt, nagyon kemny a koponyjuk, csak felbszted a kutyt. Az egyetlen hely, ahol vdekezs esetn a kutyt megtve srlst okozhat, az a nyak hts rsze. A kutynak rzkeny orra, illetve ha kutya megharap tged, emlkezz hogy a legrzkenyebb rsze a szeme. Vdd az arcod s a nyakad. Ne hzd el magad, vagy msokat tmads esetn, mert ez slyosabb srlseket okozhat.
Kutyaharaps esetn fel kell keresni egy orvost, s tancsot krni a vdoltsok szksgessgrl. A veszettsg ellen olts sorozattal lehet vdekezni a haraps utn, s minl hamarabb el kell kezdeni.
Minden kutya klnbz, mely miatt bizonyos esetekben vratlanul reaglhatnak. Ezek a tancsok segtsget jelentenek a legtbb esetben a veszly elkerlsre, de nem garantlt, hogy minden esetben megfelelek.
Klikk! - Ahogy a kutyk szeretnek tanulni (kezdknek)
rta: Vmosi-Nagy Nra
A kutya tantsa a legjobb kzs programok egyike, ha a megfelel mdszert vlasztjuk hozz. A klikkerkpzssel kutynk szvesen tanul majd, hiszen motivcira, jutalmazsra pl s nem hasznl knyszert, vagy erszakot. A kzs feladatmegolds mlyti a kutya-gazda kapcsolatot s rnyaltabb teszi a kommunikcit kutynkkal. Fantasztikus kaland!
A knyv nagyon gyakorlatias, igyekszik az sszes vrhat esemnyre felkszteni a gazdt, ami a tants sorn elfordulhat, ezzel elrhetv tenni az otthoni, nll munkt. Az alapvet feladatokon kvl nhny mks trkk kivitelezst is megismerhetjk.
Kisllat-biztosts
Ngylb csaldtagjaink egyarnt jelentik szmunkra a szeretetet, hsget, trsasgot s vdelmet.
Az n hzi kedvence azonban ugyangy elkaphat betegsgeket, s trtnhetnek vele balesetek, mint nnel. Legyen sz fertzsekrl, balesetekrl vagy szervi megbetegedsekrl, az llatorvos segtsgt bizonyra n is idrl idre ignybe veszi, s ekkor a legutols dolog, amivel foglalkozni szeretne, a pnz. Kisllat-biztosts csomagjainkkal azonban megfelelen gondoskodhat hzi kedvencrl a kritikus helyzetekben.
Mieltt megktn a szerzdst, felttlenl tjkozdjon a biztostsi szablyzatban foglalt ktelezettsgeirl, s a kizrsokrl!